Legenda o kapliczce na Dąbrowie Legenda o kapliczce na Dąbrowie
Zgłoś swoją pracę tutaj   albo    w tym miejscu
Rło napisu
Czytelnia internetowa w Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach
Wspomnienie o artyście bojszowskim Franciszku Ścierskim Wspomnienie o artyście bojszowskim Franciszku Ścierskim
Rło napisu
      "Legenda o kapliczce stojącej na rozstaju dróg między Dąbrową a Piekielcem położonych na granicy m. Bojszowy i Świerczyńca" Legendę o Kapliczce i Piekielcu w 2003 r. spisała na pamiątkę Klaudia W.  z  Bojszów, którą opowiedział  jej dziadek Stanisław S.
Rło napisu
      Wspomnienie o artyście bojszowskim Franciszku Ścierskim, który stworzył wiele dzieł artystycznych i użytkowych, w tym ruchomą stajenką w Parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach. Sylwetkę ojca przybliżyła nam córka Katarzyna Ścierska, za co serdecznie Jej dziękujemy.
Przejdź do góry
Przejdź do góry
Tło napisu

"Nieruchomości Kościoła Katolickiego  w Polsce w latach 1918–2012" , autorstwa Dariusza Walencika

    – kompendium wiedzy na temat posiadanego majątku kościelnego w latach 1918–2012 oraz rozliczeń pomiędzy państwem polskim a stroną kościelną. Dokument wykazuje też, że od 63 lat polskie państwo nie stosuje się do uchwalonego przez siebie ustawodawstwa, które nakazuje przekazywanie na cele kościelne dochodów z zagarniętych dóbr. Opracowanie nosi tytuł: „Regulacje prawne – nacjonalizacja – rewindykacja. Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918–2012”. Ponad 480 stron liczy unikalny raport autorstwa ks. prof. Dariusza Walencika. Ukazuje dokładny stan posiadania Kościoła w Polsce od 1918 r. wraz ze wszystkimi późniejszymi zmianami. Z lektury dokumentu dowiadujemy się precyzyjnie ile Kościół posiadał w II Rzeczpospolitej, jaka była dokładnie skala komunistycznego zaboru oraz ile Kościołowi zwrócono na skutek częściowej rewindykacji dóbr po 1989 r. A wreszcie, ile polskie państwo wciąż jest winne Kościołowi, co powinno stanowić podstawę do ustalenia ostatecznej wysokości odpisu podatkowego. Badacz szczegółowo analizuje także sposób funkcjonowania Funduszu Kościelnego.

     Dowodzi, że Fundusz, którego celem miało być wspieranie kościelnej działalności, w praktyce przez 39 lat przeznaczał gros swych środków na walkę z Kościołem. Ten pierwszy w historii całościowy raport dotyczący kościelnego mienia ma charakter przełomowy, gdyż dotąd skalę zaboru mienia kościelnego można było tylko szacować z możliwością błędu, a teraz została precyzyjnie wyliczona w oparciu o najbardziej wiarygodne źródła.

     Raport opiera się na źródłach pochodzących z kilkunastu archiwów kościelnych i państwowych, danych zgromadzonych przez pracowników Departamentu Wyznań Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a ponadto wzbogacony został o wyniki badań autora podczas wcześniejszej, ośmioletniej pracy naukowej nad tym tematem.

Tło napisu

Seria „Na Drogach Wiary”
autorstwa ks. Antoniego Kajzerka

     – przybliża najważniejsze postaci Biblii. Ich dobór, jak i zamysł pełnej opowieści zamyka się w ostatniej książce cyklu: „Aby się wypełniły Pisma”, jednak każdy tom stanowi odrębną całość poświęconą tytułowemu bohaterowi. Abraham, Jakub, Józef, Mojżesz, Jozue, Estera, Samson, Rut... i wielu innych, którzy szli drogami nieraz bardzo trudnego dialogu z Bogiem. Drogami zmagań, zwątpień, buntów, poszukiwań, zdrad, ale i drogami zawierzenia, przyjmowania, zgadzania się z wolą Jedynego.

     Mamy nadzieję, że lektura tej serii zarówno wzmocni w czytelniku pragnienie sięgnięcia do źródła: do Pisma Świętego, jak i pomoże pokonywać własną, niepowtarzalną drogę wiary.

Dotychczas ukazały się: „Abraham”, „Jakub” oraz „Józef”, kolejne części w przygotowaniu.

     Seria ukazuje się nakładem Księgarni św. Jacka.

Kliknij tu i czytaj więcej
Kliknij w ten napis dla więcej info..
Kliknij w ten napis dla więcej info..
Kliknij tu i czytaj więcej
Kliknij tu i czytaj więcej
Kliknij tu i czytaj więcej
Przejdź do góry
Przejdź do góry
        Czytelnia stworzona została dla Parafian i innych odwiedzających naszą stronę.  Można tu sobie poczytać informacje o ciekawych książkach oraz o historii i innych ciekawych zdarzeniach  w naszej Parafii. Tutaj jest też miejsce do przedstawiania własnych prac takich jak: książki, wiersze, opowiadania, legendy, obrazy, grafika, rzeźba i inne. Ks. Proboszcz Andrzej Maślanka bardzo serdecznie zachęca wszystkich mieszkańców Bojszów do podzielenia się z innymu swoimi umiejętnościami. Chętnym i odważnym Bojszowianom serdecznie dziękujemy za chęć ubogacenia naszej strony parafialnej. Poniżej jest link do skrzynki pocztowej parafii, gdzie należy wysyłać wszelkie zapytanie i ewentualne prace. W wiadomości prosimy podawać swoje dane personalne oraz adres e-mail, gdyż anonimowe wiadomości nie będę brane pod uwagę. Na stronie publikowane będą tylko pseudonimy i te dane osobiste na które zezwolą  autorzy.
Przejdź do góry
Więcej informacji proszę szukać na stronie Księgarni św. Jacka Sp z o.o.. -008 Katowice, ul. Warszawska 58
Strona Księgarni św.Jacka w Katowicach Strona Księgarni św.Jacka w Katowicach
29.12.2013 r. Kolędnicy misyjni z naszej Parafii pomogli dzieciom z Konga.
Jesteś tu i widzisz, że można tutaj wstawić jeszcze dużo pozycji do czytania. Jeżeli masz coś swojego i ciekawego, PODZIEL SIĘ Z NAMI !
Rło napisu
 "Wspomnienie o ś.p, ks Jozefie Duroku", który urodził się w Bojszowach
Wspomnienie Ksiedza Jozefa Duroka autorstwa Andrzeja Jęczmyks Wspomnienie Ksiedza Jozefa Duroka autorstwa Andrzeja Jęczmyks
Autor: Pan Andrzej Jęczmyk
Rło napisu
Sprostowanie nieprawdziwej informacji o tablicy pamiątkowej o ks. Aleksandrze Spendlu - dawnym proboszczu Bojszów i budowniczym nowego kościoła w Bojszowach.
Sprostowanie niezgodnej z prawdą informacji o tablicy upamiętniającej ks. Aleksandra Spendla Sprostowanie niezgodnej z prawdą informacji o tablicy upamiętniającej ks. Aleksandra Spendla
"Ministranci księdza SIWONIA" - Wspomnienia Pana Andrzeja Jęczmyka. "Ministranci księdza SIWONIA" - Wspomnienia Pana Andrzeja Jęczmyka.
Podziękowanie Kolędnikom Misyjnym z Parafii Bojszowy za kolędowanie w styczniu 2015 r. (zobacz też fotki)
Kolędnicy misyjni 2015 kolędowali w Bojszowach. (zobacz fotki) Kolędnicy misyjni 2015 kolędowali w Bojszowach. (zobacz fotki)
Minister sportu i turystyki z naszej Parafii
Pan Witold Bańka z Bojszów objął resort sportu i turystyki Pan Witold Bańka z Bojszów objął resort sportu i turystyki
Czytaj więcej Czytaj więcej
Czytaj więcej o kolędzie bojszowskiej "Nad stajenką betlejemską".
BOJSZOWSKA CICHA NOC. Historia kolędy bojszowskiej "Nad stajenką betlejemską", skomponowanej w 1949 r. przez długoletniego organistę śp. Piotra Siwego.
Pomysłowe i piękne stajenki bożonarodzeniowe z tykswy i z drewna.
POMYSŁOWE STAJENKI PARAFIAN - Stajenka w tykwie i stajenka z drewna POMYSŁOWE STAJENKI PARAFIAN - Stajenka w tykwie i stajenka z drewna
Podziękowanie kolędnikom misyjnym w 2015 r. za pomoc dla Madagaskaru
Podziękowanie kolędnikom misyjnym w 2015 r. za pomoc dla Madagaskaru Podziękowanie kolędnikom misyjnym w 2015 r. za pomoc dla Madagaskaru
KOLĘDNICY MISYJNI 2015 w Bojszowach dla dzieci z Madagaskaru - zdjęcia i info
KOLĘDNICY MISYJNI 2015 w Bojszowach dla dzieci z Madagaskaru - zdjęcia i info.
Przejdź do góry