Żywy Różaniec

zywy_rozaniec1.jpg

 

Żywy Różaniec istnieje w Parafii p. w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach od drugiej połowy XIX wieku.

Przez ponad 150 lat jest dla mieszkańców duchowym orężem i wsparciem. Obecnie modli się w Różach około 860 parafian; przeważają dorośli; są również ludzie młodzi i dzieci. Istnieją 43 Róże: w Bojszowach Dolnych – 21,

w Bojszowach Górnych -16,

w Jedlinie – 6.

Podział na Bojszowy Górne, Dolne i Jedlinę w początkowym okresie istnienia Bractwa dotyczył zarówno przełożonych, jak i członków. W tej chwili przypisanie do części parafii nie pokrywa się z miejscem zamieszkania modlących się. Uzupełnianie Róż odbywa się poprzez wpisywanie chętnych osób z rodzin przełożonych. W ten sposób tworzą się w większości rodzinne grupy modlitewne, a dzieło rozpoczęte prawie dwa wieki temu, istnieje nadal.

Są dwudziestoosobowe Róże, które odmawiają 4 części różańca - Radosną, Światła, Bolesną i Chwalebną.

Założycielką Żywego Różańca była Francuzka – bł. Paulina Jaricot. Żyła w latach 1799 – 1862; przyszła na świat 21 lipca w Lyonie, w zamożnej rodzinie pobożnych przemysłowców, w szczególnym czasie, bo w ostatnim roku Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Została ochrzczona w zaciszu rodzinnego domu przez ukrywającego się przed prześladowaniami kapłana. Wzrastała w kraju pogrążonym w moralnym, duchowym i ekonomicznym rozkładzie. Niepokoił ją stan wiary i moralności Francuzów, u których zamarło religijne życie.

Najstarsza Córa Kościoła”- jak Jan Paweł II określił Francję – zdawała się całkowicie zamknąć na Boga i Jego sprawy.

Wrogość ludzi wobec Kościoła była widoczna na każdym kroku, na wsi i w mieście – w rządzie, w szkołach, w polityce, w prasie. Plądrowano świątynie, niszczono ołtarze, deptano krzyże. Księża i zakonnicy byli publicznie wyszydzani, prześladowani, a biskupów wypędzano.

W obszarze religijności zapanował opłakany analfabetyzm. Nie obchodzono Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy; nie świętowano niedzieli; nie traktowano serio ani przykazań bożych, ani Kościoła.

Trwał czas duchowej i moralnej nędzy, ale jak powiedział św. Paweł „gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5,20).

Tą „łaską” była bł. Paulina, o której kard. Philippe Barbarin powiedział, że jest „cudownym instrumentem miłości Boga”. Już jako 17 letnia dziewczyna poruszona kazaniem o próżności, złożyła prywatnie ślub czystości, przyjęła prosty styl życia i oddała się dziełom miłosierdzia. Niezwiązana z żadnym zakonem podjęła zupełnie nową, prawdziwie pionierską metodę docierania z Ewangelią Chrystusa do ludzi i narodów.

Utworzyła piętnastoosobowe grupy, w których każda osoba odmawiała codziennie jedną tajemnicę Różańca Świętego, ofiarując modlitwę za zbawienie wszystkich ludzi. Mówiła do modlących się rodaków„Nie bawmy się w drobiazgi, nie rońmy łez o byle co, obejmujmy modlitwą cały świat. Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi. Po cóż osłabiać nasze serca przez ciasne pragnienia. Służmy Jezusowi dla samej Jego miłości; niech króluje, niech triumfuje, niech będzie miłowany!”.

Dla bł. Pauliny Jaricot celem wspólnej modlitwy różańcowej było wypraszanie nawrócenia grzeszników, utwierdzanie wiary we Francji i w krajach katolickich oraz rozpowszechnianie jej, aby Kościół mógł zatriumfować na całym świecie. W ten sposób Żywy Różaniec stał się prawdziwą „szkołą wiary” i złączonej z wiarą modlitwy.

Aby dzieło rozrastało się, bł. Paulina poleciła członkom różańcowej wspólnoty, by każdy poprosił do modlitwy kolejnych 5 osób; oto sekret szybkiego rozwoju Stowarzyszenia, które jeszcze za życia Pauliny w samym Lyonie liczyło ponad 2 mln modlących się.

Zapalona we Francji modlitewna iskra przeniosła się w drugiej połowie XIX wieku do bojszowskiej parafii i od tamtego czasu płonie nieprzerwanie do dziś, dzięki trosce i zaangażowaniu kolejnych proboszczów.

Wielki rozkwit Róż odnotowany w Kronice Parafialnej przypada na czas duszpasterzowania księdza Aleksandra Spendla. Jego aktywność w rozkrzewianiu Maryjnej Koronki została zauważona i nagrodzona; 10 października 1889 roku otrzymał on dyplom oraz tytuł Dyrektora Żywego Różańca u Dominikanów z Dusseldorfu. To szczególne wyróżnienie otrzymywały tylko osoby duchowne, najbardziej zaangażowane w krzewienie dzieła różańcowego.

Obecnie, według informacji podanych w Internecie, jesteśmy 7 parafią w archidiecezji katowickiej pod względem liczebności róż; przed nami są Pszczyna (100), Lubomia (63), Łaziska G. (63), Ruda Śl. Halemba (45), Świerklany (45) i Rydułtowy (43); my mamy 43 róże.

Gdyby każdy z nas zaprosił do Żywego Różańca choć jedną osobę, jak zachęcała swoich rodaków bł. Paulina Jaricot, to armia ludzi modlących się na różańcu wzrosłaby dwukrotnie. Nie chodzi tu jednak o współzawodnictwo, lecz o łączenie się w modlitwie i zawierzanie życia Matce Najświętszej, bo przyglądając się problemom współczesnego świata można śmiało przyznać, że skutki rewolucyjnego wstrząsu, którego doznała Francja i cała Europa trwają do dziś i tak jak wtedy, hasła: wolność, równość i braterstwo pozostają w wielu ważnych kwestiach na papierze. Najskuteczniejszym „kołem ratunkowym” zawsze był i jest RÓŻANIEC.

Jan Pospieszalski współautor i prowadzący program „Bliżej” w TVP Info powiedział: Modlitwą można wybłagać cuda. Moja praktyczna rada jest taka: Nie ruszać się z domu bez różańca, jeden mieć przy łóżku, a drugi w kieszeni płaszcza, kurtki czy w torebce. I trzymać się różańca, który jest jak lina ratunkowa dla alpinisty, rzucona z góry w momencie, kiedy stoi on nad przepaścią. Można wtedy złapać linę i podciągać się do góry. Każdy paciorek, każdy koralik różańcowy to jak węzeł sznura, po którym można się wspinać jak po drabince – i uratować. (Niedziela nr 11, 16 marca 2014).

Wychodząc z domu, najczęściej nie zapominamy o komórce; od dziś pamiętajmy o komórce i różańcu.

Po pielgrzymce w 2018 r. do Częstochowy przekazałam treści dotyczące Wielkiej Nowenny… przed jubileuszem; opracowane zostały tematy na kolejne lata (2021 rok to: „Różaniec modlitwą o zbawienie innych”).

Wielka Nowenna Różańcowa 2018-2026

W sobotę, 2 czerwca 2018 roku podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę została zainaugurowana nowenna przed jubileuszem 200-lecia założenia Żywego Różańca przez bł. Paulinę Jaricot.

 

Logo Nowenny

W obecnych czasach wielkiej laicyzacji, odrzucenia Boga, zagrożenia pokoju na świecie potrzeba nowego otwarcia się na powiew Ducha Świętego. Musimy z nowym zapałem w sercu przyjąć orędzie Matki Bożej z Fatimy i wziąć z ufnością różaniec do rąk, aby „uczynić go modlitwą wszystkich” ludzi na całym świecie. Przez kolejnych dziewięć lat jako wspólnota Żywego Różańca chcemy nie tylko poznać duchowość naszej założycielki, ale przede wszystkim zobaczyć aktualność różańca w różnych dziedzinach naszego życia, także społecznego. Zadaniem każdego z nas będzie w każdym roku nowenny zaprosić jedną osobę do odmawiania i rozważania codziennie jednej tajemnicy różańca we wspólnocie Żywego Różańca. Chcemy prosić o rozwój dzieła Żywego Różańca w Polsce i na świecie. Na naszych comiesięcznych spotkaniach wspólnie odmawiajmy modlitwę jubileuszową o duchowe owoce nowenny. Nieraz doświadczyliśmy wielkiej siły modlitwy, która płynie z głębokiej wiary i miłości do Boga. Ufam, że za przyczyną Królowej Różańca Świętego, patronów: św. Jana Pawła II, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i bł. Pauliny Jaricot przez tę nowennę uprosimy potrzebne dary i łaski, aby Żywy Różaniec stał się potężną armią ludzi modlących się na różańcu i wspierających dzieło misyjne Kościoła.

Główne cele nowenny:

Duchowy i zewnętrzny rozwój wspólnot Żywego Różańca

Ożywienie apostolskiego dynamizmu członków wspólnoty

Stałe intencje modlitwy:

O wzrost w wierze, nadziei i miłości
O rozwój wspólnot Żywego Różańca
O błogosławieństwo dla misyjnego dzieła Kościoła
O pokój na świecie i zgodę w rodzinach
O kanonizację bł. Pauliny Jaricot

Zadania szczegółowe:

Wspólnie odmówić modlitwę nowenny w czasie czwartkowych adoracji i jak najczęściej odmawiać ją indywidualnie

Co miesiąc wesprzeć dzieło „Żywy Różaniec dla misji”

Co roku zaprosić jedną osobę do Żywego Różańca

Moje przeżywanie nowenny:

Staram się dążyć do realizacji wyznaczonych celów

Pamiętam o intencjach i zadaniach szczegółowych

Rozważam tematy poszczególnych lat

 

 

 

 

 

TEMATY POSZCZEGÓLNYCH LAT NOWENNY

2018 r. – Tajemnice Jezusa i Maryi drogą do dojrzałego życia duchowego
2019 r. – Duchowość bł. Pauliny M. Jaricot – założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary

2020 r. – Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem
2021 r. – Różaniec modlitwą o zbawienie innych
2022 r. – Żywy Różaniec wsparciem dzieła misyjnego
2023 r. – Różaniec nadzieją i siłą dla chorych i cierpiących
2024 r. – Ewangelizacja z różańcem w ręku
2025 r. – Żywy Różaniec w przekazie mass mediów
2026 r. – Różaniec modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata

W czwartki po Różańcu odmawiamy tę modlitwę.

MODLITWA NA JUBILEUSZ ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Maryjo, Matko Boża Różańcowa, zjednoczona miłością z Twoim Synem Jezusem Chrystusem i rozważająca w Sercu tajemnice Jego życia, dziękujemy Ci za dar modlitwy różańcowej, którą ubogacasz Kościół, za wspólnotę Żywego Różańca, która od prawie dwustu lat umacnia wierzących w Chrystusa, za bł. Paulinę Jaricot, która to dzieło zainicjowała, i za niezliczone łaski, jakie nam każdego dnia wypraszasz u Boga. Niepokalana Dziewico i Matko, otaczaj nas zawsze swą macierzyńską miłością, ucz przeżywać słowa i czyny Jezusa Chrystusa w tajemnicach radości i światła, boleści i chwały. Obdarz wszystkie swoje dzieci łaską umiłowania modlitwy różańcowej. Niech ona pomnaża chwałę Boga i przyczynia się do zbawienia ludzi. Uproś nam dar świętego życia na ziemi i wiecznego szczęścia w niebie. Amen.

Tą modlitwą rozpoczynamy adoracje:

Akt osobistego oddania się Matce Bożej członków Żywego Różańca

Bogarodzico Dziewico, Maryjo,
Królowo Polski i Królowo Różańca Świętego!
Oddaję Ci siebie, moje modlitwy i prace,
radości i cierpienia.
Oddaję Ci moją obecność w Żywym Różańcu
i wszystkie sprawy, które każdego dnia
w modlitwie różańcowej polecam Bogu
przez Twoje, Matko, wstawiennictwo.
Pragnę razem z Tobą
kontemplować oblicze Chrystusa

aby już teraz radować się
i cierpieć razem z Nim
w tajemnicach radosnych i bolesnych;
aby słowem i czynem budować Królestwo Boże
w tajemnicach światła,
a w tajemnicach chwalebnych spodziewać się
nagrody nieba.
Maryjo, pomóż mi wiernie spełniać
zobowiązania wynikające z przynależności
do Żywego Różańca i coraz bardziej kochać Twojego Syna i Ciebie. Amen.

 

Bankowe konto parafialne: 90 8435 0004 0000 0003 1929 0001

Probostwo: 43-220 Bojszowy, ul. Szczęsna 4 tel: 322189100


Kancelaria czynna:


Poniedziałek:
od 7:00 do 8:00
od 18:30 do 20:00
w czasie wakacji i ferii tylko od 16.00 do 17.30.

Wtorek:
nieczynna

Środa:
16:00 do 17:30

Czwartek:
nieczynna

Piątek:
od 7:00 do 8:00

Sobota:
nieczynna

 


Msze Święte:

W niedzielę: 7:00 | 9:00 | 11:00 | 17:00
W sobotę 18:00
W tygodniu: 6:30 | 18:00

Wykonanie strony Adam Bielas