"Nieruchomości Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1918–2012" , autorstwa Dariusza Walencika
– kompendium wiedzy na temat posiadanego majątku kościelnego w latach 1918–2012 oraz rozliczeń pomiędzy państwem polskim a stroną kościelną. Dokument wykazuje też, że od 63 lat polskie państwo nie stosuje się do uchwalonego przez siebie ustawodawstwa, które nakazuje przekazywanie na cele kościelne dochodów z zagarniętych dóbr. Opracowanie nosi tytuł: „Regulacje prawne – nacjonalizacja – rewindykacja. Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918–2012”. Ponad 480 stron liczy unikalny raport autorstwa ks. prof. Dariusza Walencika. Ukazuje dokładny stan posiadania Kościoła w Polsce od 1918 r. wraz ze wszystkimi późniejszymi zmianami. Z lektury dokumentu dowiadujemy się precyzyjnie ile Kościół posiadał w II Rzeczpospolitej, jaka była dokładnie skala komunistycznego zaboru oraz ile Kościołowi zwrócono na skutek częściowej rewindykacji dóbr po 1989 r. A wreszcie, ile polskie państwo wciąż jest winne Kościołowi, co powinno stanowić podstawę do ustalenia ostatecznej wysokości odpisu podatkowego. Badacz szczegółowo analizuje także sposób funkcjonowania Funduszu Kościelnego.
Dowodzi, że Fundusz, którego celem miało być wspieranie kościelnej działalności, w praktyce przez 39 lat przeznaczał gros swych środków na walkę z Kościołem. Ten pierwszy w historii całościowy raport dotyczący kościelnego mienia ma charakter przełomowy, gdyż dotąd skalę zaboru mienia kościelnego można było tylko szacować z możliwością błędu, a teraz została precyzyjnie wyliczona w oparciu o najbardziej wiarygodne źródła.
Raport opiera się na źródłach pochodzących z kilkunastu archiwów kościelnych i państwowych, danych zgromadzonych przez pracowników Departamentu Wyznań Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a ponadto wzbogacony został o wyniki badań autora podczas wcześniejszej, ośmioletniej pracy naukowej nad tym tematem.
Seria „Na Drogach Wiary”
autorstwa ks. Antoniego Kajzerka
– przybliża najważniejsze postaci Biblii. Ich dobór, jak i zamysł pełnej opowieści zamyka się w ostatniej książce cyklu: „Aby się wypełniły Pisma”, jednak każdy tom stanowi odrębną całość poświęconą tytułowemu bohaterowi. Abraham, Jakub, Józef, Mojżesz, Jozue, Estera, Samson, Rut... i wielu innych, którzy szli drogami nieraz bardzo trudnego dialogu z Bogiem. Drogami zmagań, zwątpień, buntów, poszukiwań, zdrad, ale i drogami zawierzenia, przyjmowania, zgadzania się z wolą Jedynego.
Mamy nadzieję, że lektura tej serii zarówno wzmocni w czytelniku pragnienie sięgnięcia do źródła: do Pisma Świętego, jak i pomoże pokonywać własną, niepowtarzalną drogę wiary.
Dotychczas ukazały się: „Abraham”, „Jakub” oraz „Józef”, kolejne części w przygotowaniu.
Seria ukazuje się nakładem Księgarni św. Jacka.